Правильно підібране та підготовлене для посіву насіння моркви дозволить господарю буде головною запорукою отримання гарного врожаю коренеплоду з великим вмістом поживних елементів та приємним смаком. Самостійна заготівля насіннєвого матеріалу є досить копіткою справою, тому більш практичним варіантом стане купівля заздалегідь заготовленого насіння моркви з найбільш бажаним для городника терміном вегетації, розмірами плодів, смаковими показниками.
Підготовка насіння моркви до посіву
Досвідчені власники садових ділянок та фермерських господарств пропонують дотримуватися певної послідовності дій, обов’язкових для якісної підготовки:
- Калібрування із застосуванням 5% розчину побутової солі. Важкі насінини осідають на дно та є найбільш придатними до використання. Їх ретельно промивають та підсушують.
- Перевірка на схожість – це потреба розкласти на вологій ганчірці 10-15 насінин кожного наявного сорту та приблизно півтора-два тижні слідкуємо за тим, щоб волога повністю не випаровувалася. За кількістю паростків визначається процент схожості. Норма майбутнього висіву при цьому показнику в 70% складає в середньому 0,5 г/м2. Відповідно, при нижчому параметрі збільшується норма висіву.
- Стимуляція проростання потрібна через великий вміст в насінні моркви ефірної олії, яка загальмовує процес пророщування зародку. Правильна підготовка насіння моркви до посіву на цьому етапі – це замочування в звичайній воді, розчину з добавлянням 1% борної кислоти, витримка замочуваного матеріалу на протязі 10-15 хвилин між шматками вологої тканини до моменту появи паростків.
- Дражування – за 5 днів до сівби не завадить провести покриття насіння живильною оболонкою за рахунок перебування сухих насінин в скляних банках з сумішшю торфу та перегною з добавлянням рідкого гною.
Гарним запобіжним заходом від чорної та сухої гнилі є обробка способом перебування в досить гарячій воді з температурою біля 53°С протягом 15-20 хвилин з подальшою трихвилинною витримкою в прохолодній рідині та підсушуванням.
Технологія вирощування моркви
При всій уявній невибагливості ця культура потребує ретельного виконання певних дій для отримання доброго урожаю.
Посадка моркви: покрокова інструкція для городників
Послідовність основаних етапів роботи з насінням моркви:
- Вибір ділянки з достатньою освітленістю добре обробленим, легким грунтом з потрібною кількістю добрив.
- До важкого суглинистого грунту не завадить додати торф, а в чорнозем можна додати невелику дещицю піску.
- Підготовка насіння моркви до сівби детально розглянуто нами в попередньому розділі.
- Труднощі догляду за цим коренеплодом спонукають користуватися вузькими ділянками в 4-5 борозенок.
- Відстань між рядками в 15-20 см.
- Рясний полив борозенок водою із засипанням невеликої кількості попелу.
- Насінини висаджуються на глибину 3-4 см та з інтервалом між ними в 1,5-2 см.
На стадії догляду важливо уникати крайнощів, як у вигляді великої кількості вологи, так і посухи.
Насіння моркви – кращі сорти для тривалого зберігання
Є багато сортів, які добре зберігаються в зимовий період. Але особливо смачними з вмістом великої кількості поживних речовин, великим розміром коренеплодів вважаються декілька сортів.
Нантська
Привабливий колір, соковитість, висока врожайність в середньому 5-6 кг на 1м2.
Королева Осені
Найбільший в порівнянні з іншими сортами вміст вітамінів C та E, делікатний цукровий присмак, гладка шкірка.
Флакке
Витримує тривале зберігання, має солодкий смак з привабливою текстурою.
Червоний Велетень
Один з найкращих сортів за можливістю зберігатися аж до весни.
Варто звертати увагу та купувати органічне насіння моркви з повною відсутністю генетично модифікованих організмів та синтетичних добрив в процесі вирощування, застосуванням біологічних препаратів захисту та поживних елементів натурального походження.
Написати коментар